(044) 337-25-97
(097) 617-63-78
м. Київ, вул. Річна, 3
info@blisk.info

Експерименти тривають: чи стартує блокування ПДВ-накладних вже з 1 березня

Менше місяця залишилося до повторного запуску системи блокування ПДВ-накладних. За цей час Кабінет міністрів повинен довести до ладу критерії, на основі яких відбуватиметься блокування, і прийняти до 1 березня відповідний порядок.

Утім, бізнес поки що більше хвилює те, як розблокувати вже «заморожені» накладні. Проблема в тому, що закон №2245-VIII, який передбачає припинення дії механізму блокування, набрав чинності лише 31 грудня 2017 року. При цьому його норми припускали, що вже 2 січня 2018 року ПДВ-накладні, які були припинені станом на 1 грудня 2017 року та по яких почата процедура оскарження, мають бути розблоковані.

Зрозуміло, що Державна фіскальна служба фізично здійснити це не змогла. Особливо враховуючи, що заблокованими на той момент виявилися майже 45 000 ПДВ-накладних на суму понад 2 млрд грн. Тому процес неабияк затягнувся і, як повідомив секретар парламентського комітету з питань податкової та митної політики Олег Кришин, до середини січня було зареєстровано 32 400 накладних на суму близько 1,3 млрд грн. Крім того, на розгляді в ДФС знаходяться ще 9 000 ПДВ-накладних. «І до середини лютого всі 44 800 податкових накладних мають бути розблоковані», – запевняє Кришин.

Але насправді всі ці процедури виглядають дещо інакше. По-перше, як пояснюють у профільному комітеті, ДФС отримує матеріали оскаржених рішень про блокування із затримками. Крім того, платники в своїх скаргах часто вказують помилкові реквізити, оформляють їх із помилками і порушенням передбачених термінів.

Більш того, протягом першої декади січня ДФС продовжувала блокувати «сумнівні» податкові накладні. А ті операції, які підлягали автоматичному розблокуванню в рамках нового механізму, містичним чином ніяк не розблокувалися. Затримка мала місце нібито через проблеми на сервері ДФС.

По-друге, згідно зі згаданим законом, так звана «автоматична» реєстрація поширюється тільки на ті накладні, за якими були пояснення і відповідні підтверджувальні документи. А також за операціями, щодо яких отримано відмови з боку ДФС, і ці відмови оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

«Податкові накладні, заблоковані після 1 грудня 2017 року, у міру надання пояснень та копій документів проходять процедуру розблокування за «старим» порядком», – уточнює Юлія Дроговоз, віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців.

А ось розблокування накладних, які не потрапили ні до першої, ні до другої групи, взагалі не передбачено. «Тобто, податкові накладні, які були заблоковані до 1 грудня, і документи по яких не були подані до набрання чинності закону №2245, по суті, зависли. Механізм їхнього розблокування і подальша доля невідомі.

Вирішити питання з розблокуванням таких накладних, по ідеї, повинен той самий новий порядок, який до 1 березня необхідно затвердити Кабінету міністрів. Проте, поки що єдиного проекту критеріїв блокування/розблокування немає. Одна версія розробляється ДФС, друга – Мінфіном за участю експертів Реанімаційного пакету реформ (РПР).

Новий порядок від ДФС розширить перелік ознак, на підставі яких платники будуть «відсікатися» від процедури ідентифікації ризикових операцій. Це дозволить ефективніше фільтрувати ПДВ-операції і виявляти серед них скручування, не зачіпаючи при цьому нормально працюючий бізнес.

У презентованому  проект постанови щодо роботи системи ризиків з ПДВ передбачені наступні зміни:

для зменшення випадків зупинки реєстрації податкових накладних встановлюється «відсікаючий критерій» 3% та поріг обсягу постачання за місяць у розмірі 500 тис. грн, раніше узгодження критеріїв оцінки тривало деякий час, що давало змогу деяким платникам користуватися фіктивним кредитом, тому пропонується, щоб для оперативного реагування ДФС встановлювала критерії оцінки ризиків. Аби забезпечити прозорість цього процесу, ДФС повинна попередньо узгоджувати ці критерії з Міністерством фінансів та публікувати на офіційному сайті.

Проектом передбачається для малого та середнього бізнесу запровадити показники позитивної податкової історії. Податкові накладні з ризиковою операцією по платниках з позитивною податковою історією зупинятися не будуть.

Також, запроваджується електронний реєстр зупинених податкових накладних, в якому платник в онлайн режимі зможе знайти інформацію щодо розгляду та статусу зупинених податкових накладних. Це рішення зробить процес прозорішим.

Тексту проекту постанови в мережі Інтернет, на даний момент, не має, тому важко точно сказати, що чекає платників податків із 1 березня.

І у ДФС, і у Мінфіну ще є час, щоб доопрацювати свої проекти. Крім того, в УСПП запевняють, що без діалогу з бізнесом і без розгляду урядовим комітетом із питань економічної, фінансової та правової політики новий порядок блокування Кабміну ніхто не передасть.

Хоча, якщо згадати, з якими труднощами ДФС запускала систему електронного адміністрування ПДВ у 2015 році, не виключено, що механізм блокування накладних переживе ще не одну реінкарнацію. А бізнес продовжить платити за ці «експерименти» зі своїх кишень.

Коментування вимкнено