(044) 337-25-97
(097) 617-63-78
м. Київ, вул. Річна, 3
info@blisk.info

    Warning: Declaration of PLL_Walker_List::walk($elements, $args = Array) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/jovfovpn/domains/blisk.info/public_html/wp-content/plugins/polylang/include/walker-list.php on line 62
  • Українська
  • Русский

Самозайнята особа: організаційно-правова форма та особливості діяльності

Хто являється самозайнятою особою?

Відповідно норм Податкового кодексу України, самозайнята особа – платник податку, який є фізичною особою – підприємцем АБО провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Що таке незалежна професійна діяльність?

Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Звертаємо увагу, що з даного визначення випливає, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність не може мати більше чотирьох працівників.

У випадку, якщо особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, використовує працю фізичних осіб, така особа зобов’язана спочувати податки та інші платежі за працівників, тобто виступає податковим агентом.

Відповідно ч. 2 п.1 Статті 1 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатська діяльність – незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Аналогічне твердження, що нотаріус – це особа, яка провадить незалежну професійну діяльність міститься в ЗУ «Про нотаріат».

Також, відповідно ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», здійснення адвокатської діяльності адвокатом індивідуально (незалежна професійна діяльність адвоката), або шляхом створення юридичної особи (адвокатське бюро, адвокатське об’єднання). Щодо можливості здійснення діяльності як ФОП, у Законі не передбачено.

Адвокат, нотаріус не може бути фізичною особою-підприємцем

Таким чином, на нашу думку, адвокат, нотаріус не може бути фізичною особою-підприємцем, а має пройти процедуру реєстрації як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Проте, судова практика говорить про те, що адвокат має право НЕ платити податки як самозайнята особа, якщо він зареєстрований як ФОП і є платником єдиного податку (Постанова ВАСУ у справі К/800/44702/14 від 21 січня 2016р., судді Рибченко А. О., Лосєв А. М., Олендер І. Я.).

Проте, нагадуємо, що в Україні не діє прецедентне право та суд має право відступитися від позицій інших судів.

В даному рішенні Позивач посилається  на частиною 1 статті 13 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», в якій передбачено, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Логічно об’єднавши норми та взявши їх до уваги в сукупності, можна зробити висновок, що адвокат – самозайнята особа,  яка провадить незалежну професійну діяльність.

Проте, представники ДФС не звернули увагу суду на ч. 2 п.1 Статті 1 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», тому, ймовірно, суд прийняв рішення на користь Позивача.

 

Теги: самозайнята особа; чи може адвокат бути ФОП; чи може адвокат платити єдиний податок; адвокат на спрощеній системі; особа, яка провадить незалежну професійну діяльність на єдиному податку

Коментування вимкнено